Jak pozbyć się chrapania czyli co zrobić aby nie chrapać?!

Najnowsze badania pokazują, że w naszym kraju regularnie chrapie 25% społeczeństwa, częściej robią to mężczyźni a problem nasila się wraz z wiekiem. Im człowiek starszy, tym chrapie więcej i częściej. Chrapanie nie dotyczy jednak tylko osób w podeszłym wieku, chrapiemy w każdym wieku a problem ten występuje również u małych dzieci. Jak pozbyć się chrapania domowymi sposobami? Czy istnieje skuteczny lek na chrapanie? Co zrobić aby w końcu przestać chrapać?!

Dla większości osób chrapanie jest problemem wyłącznie „kosmetycznym” – pytając przypadkową osobę o to czym dla niej jest chrapanie dowiemy się, że osoba chrapiąca zakłóca spokój domownikom i przeszkadza im we śnie. Problem jest jednak bardziej złożony. Chrapanie może być przyczyną wielu chorób i wcale nie jest to prima-aprilisowy żart. Oczywiście samo chrapanie nie jest chorobą, a jedynie objawem złego przepływu powietrza, może jednak ono prowadzić do wielu dolegliwości.
skończ z chrapaniem

Czy chrapanie jest groźne?

Tak, chrapanie jest sporym problemem ponieważ większość osób go bagatelizuje. Osoby regularnie chrapiące cierpią 3 razy częściej na zawał mięśnia sercowego, są również narażone na udar mózgu, wielu chrapaczy uskarża się na częste bóle głowy i uczucie zmęczenia po przebudzeniu. Dlaczego tak niewielki problem powoduje tak poważne skutki? Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest bezdech senny, na który cierpią osoby chrapiące. Gdy do niego dochodzi spada saturacja, mniej powietrza dociera do naszego mózgu, cierpi na tym mięsień sercowy, mózg i cały organizm. To właśnie niedotlenienie jest przyczyną bólów głowy i uczucia zmęczenia.

Jakie są przyczyny chrapania?

Jest kilka powodów chrapania, znaczna część z nich stanowią przyczyny łatwe do wyeliminowania. Niestety w niektórych przypadkach niewiele możemy zrobić bez specjalistycznej konsultacji. Skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków czy zła budowa gardła to poważniejszy problem, żadne domowe sposoby na chrapanie tutaj nie pomogą.

Istnieje jednak wiele przyczyn, których eliminacja może przynieść ogromną ulgę osobie chrapiącej i jej otoczeniu. Do takich przyczyn chrapania zaliczamy:

 • Otyłość – nadmiar tłuszczu w okolicach szyi sprawia, że nasze gardło jest uciskane, powietrze, które wdychamy ma ograniczoną możliwość przepływu a powstałe w ten sposób wibracje objawiają się głośnym i mało przyjemnym chrapaniem
 • Niedrożność nosa – podrażniona śluzówka, katar, problem z zatokami, to wszystko może sprawić, że będziemy chrapać. Bardzo częstą przyczyną chrapania jest nieleczona alergia, która utrudnia oddychanie. Szczególnym problemem jest uczulenie na roztocza, których cała masa występuje na naszych poduszkach. Alergia ta nasila się właśnie nocą i sprzyja chrapaniu
 • Niewłaściwy styl życia – niska aktywność fizyczna, ciągły stres, praca w biurze, te czynniki mają niebagatelny wpływ na odgłosy dochodzące z naszej sypialni
 • Spożywanie alkoholu przed snem – zwiotcza mięśnie gardzieli i języka oraz zakłóca pracę ośrodka oddechowego w mózgu
 • Stosowanie leków nasennych i uspokajających – mają podobne działanie jak alkohol

Domowe sposoby na chrapanie – jak się go pozbyć?

Wiele przypadków chrapania możemy wyleczyć domowymi sposobami, oczywiście jeśli problemem są wady anatomiczne takie sposoby mogą nie wystarczyć jednak w pozostałych przypadkach ulga powinna być spora. Co zrobić aby nie chrapać?

 • Zadbaj o kondycję – ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu i zdrowsza dieta mogą sprawić, że pozbędziesz się zbędnych kilogramów, szczuplejsza szyja przestanie uciskać na drogi oddechowe i problem zniknie.
 • Odstaw wszelkie używki – zwiotczenie mięśni oraz zalegająca w tchawicy palacza ślina zdecydowanie nasila proces chrapania
 • Nie śpij na plecach – osoby, które zasypiają w pozycji na wznak chrapią częściej, wynika to z faktu, że gardło jest wtedy mocniej rozluźnione i łatwiej wpada w wibracje
 • Wiele osób chwali kurację oliwą z oliwek, która przyjmowana przed zaśnięciem ma za zadanie rozluźnić drogi oddechowe.

Preparaty na chrapanie – bez recepty

W aptekach znaleźć można sporo leków, które mają ułatwić nam oddychanie. Zależnie od przyczyny można stosować preparaty udrożniające nos(w alergiach sprawdzają się leku przeciwhistaminowe np. Rupafin i krople takie jak Avamys czy Metmin) lub szerzej działające suplementy, które mają zadbać o śluzówkę, poprawić jakość snu i sprawić, że przestaniemy chrapać. Jaka jest ich skuteczność? W wielu wypadkach okazują się bardzo dobrą alternatywą dla leczenia operacyjnego. Laserowe zabiegi czy plastyka gardła to kosztowne operacje natomiast leki takie jak Desnoran, Nosnore czy Snoreeze to preparaty oparte o naturalne składniki, które są bezpieczne i często skuteczne. Na szczególną uwagę naszym zdaniem zasługuje Snoran Plus – jest to niezwykle skuteczny preparat na chrapanie, którego działanie odczujemy już po pierwszym zastosowaniu. Ma dobrą opinię i jest bezpieczny. Polecany zarówno dla kobiet jaki i mężczyzn.

Zabiegowe leczenie chrapania

Gdy domowe sposoby na chrapanie zawodzą można spróbować metod alternatywnych.

 • Laserowe leczenie chrapania – zabieg wykonuje się bez konieczności znieczulenia, nie wymaga on również długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg laserowy na chrapanie twa bardzo krótko a pacjent zaraz po jego zakończeniu może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabieg laserowy ma za zadanie nadania sprężystości i sztywności a brak wiotkości to brak chrapania podczas snu. Metoda ta gwarantuje wysoką skuteczność i nie jest obciążona dużym ryzykiem. Cena takiego zabiegu wynosi około 600 zł. W zależności od kliniki może się jednak sporo różnić.
 • Polipektomia – zabieg mający na celu usunięcie polipów znajdujących się w obrębie jamy nosowej. Istnienie polipów zwęża drożność dróg oddechowych i może być jedną z głównych przyczyn chrapania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleni ogólnym.
 • Operacja przegrody nosowej – krzywa przegroda jest jedną z częstszych przyczyn chrapania, może również powodować uczucie ciągle zatkanego noka. Rekonstrukcja przegrody jest stosunkowo prostym zabiegiem. Pacjent przebywa w szpitalu krótko i przeważnie szybko wraca do zdrowia.
 • Plastyka podniebienia miękkiego i języczka – zabieg dość często wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Ma na celu zmniejszenie języczka i usztywnienie podniebienia. Dzięki temu przestrzeń w gardle zostaje powiększona a to ułatwia oddychanie podczas snu i zapobiega chrapaniu.

chrapanie nie jest zdrowe
Pamiętaj, że chrapanie nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym, może prowadzić do bardzo poważnych chorób takich jak udar mózgu czy zawał. W ostatnim czasie udowodniono, że dzieci, które codziennie chrapią rozwijają się wolniej od rówieśników! Warto zaznaczyć, że to nie jest tak, iż sporadyczne chrapanie zabije nas od razu jednak notoryczne chrapanie często prowadzi do bezdechu sennego a stąd do katastrofy jest już zdecydowanie bliżej, nie lekceważmy tego i starajmy się chrapaniu zaradzić. Istnieje wiele metod – do wyboru mamy domowe sposoby, leczenie farmakologiczne czy wreszcie zabiegi mające na celu całkowite wyeliminowanie problemu. Bez wątpienia w tym gąszczu możliwości znajdziesz skuteczną metodę i nie będzie więcej pytał jak pozbyć się chrapania!

Co zrobić aby nie chrapać? Zacznij to leczyć!

Może Ci się również spodoba

8 komentarzy

 1. Adrian pisze:

  Z tym chrapaniem to nie taka prosta sprawa, ja chrapałem od lat i nic mi nie pomagało. Pomogła dopiero wizyta u laryngologa i niestety… operacja przegrody nosowej. Coś tam było nie tak i lekarz powiedział, że żaden preparat bez recepty czy to z receptą nie mógł mi pomóc dlatego jak macie problem z chrapaniem i domowe sposoby nie pomagaja to proponuje wizytę u laryngologa.

 2. ola pisze:

  Ja też szukam skutecznego sposobu na chrapacza-męża, który w nocy potrafi obudzić mnie, dzieci i jeszcze sąsiadów. Tak się nie da żyć, nie wiem sama co z tym fantem zrobić.

 3. agnieszka pisze:

  Z tym chrapaniem to jest spory problem a najgorzej jak facet ma krzywą przegrodę i żadne desnorany i inne wynalazki nie przynoszą ulgi. Mój powiedział, że nie zamierza tego operować bo „może z tym żyć” a ja… musiałam wyprowadzić się z sypialni i najchętniej zamieszkałabym dwa pietrwa wyżej bo przez ściane i tak wszystko słychać.

  Jak ktoś zna jakiś skuteczny środek na chrapanie dla takich opornych typów jak mój facet to czekam na rady:)

 4. UwagaNerki pisze:

  Nie ma chyba nic gorszego niż chrapanie.. Jak tylko ktoś chrapie obok mnie to nie mogę zasnąć, zawsze budzę osobę chrapiącą. Z tym to chyba trzeba do lekarza

  • Olek pisze:

   czasem i lekarz nie pomoże, na rynku jest sporo preparatów, które problem rozwiązują, działają co prawda tylko objawowo ale lepsze to niż nic, ja sobie chwalę:)

 5. jarek pisze:

  Ja bym w końcu chciał przestać chrapać ale dotychczasowe leczenie nie przynosi jakiejkolwiek poprawy. Laryngolog mówi, że od strony medycznej jest okej a ja chrapie jak….
  Pozostają suplementy ale które są najlepsze? Które warto wybrać by poczuć w miaręszybko różnicę?

 6. Dyrszlak pisze:

  Ja bardzo długo szukałem sposobu na chrapanie. Fakt, jestem bardzo otyły i to jest za każdym razem podnoszone, jako główna przyczyna dolegliwości. W końcu trafiłem do pulmonologa, który przy okazji badania mojego chrapania stwierdził następną bardzo groźną przypadłość dla mojego życia, czyli bezdech senny. Ów bezdech jest bardzo silnie związany z chrapaniem więc Panowie, radzę poszukać poradni pulmonologicznej, bo laryngolodzy tego nie umieją zdiagnozować. Radą dla mnie okazała się proteza oddechowa. Paskudne urządzenie, które trzeba stosować podczas spania, ale przynajmniej do czasu aż zrzucę wagę chyba ratuje mi życie i pozwala się wyspać tak mnie jak i moim najbliższym, zwłaszcza żonie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *