Jak pozbyć się chrapania – ranking leków na chrapanie
Najnowsze badania pokazują, że w naszym kraju regularnie chrapie 25% społeczeństwa, częściej robią to mężczyźni a problem nasila się wraz z wiekiem. Im człowiek starszy, tym chrapie więcej i częściej. Chrapanie nie dotyczy jednak tylko osób w podeszłym wieku, chrapiemy w każdym wieku a problem ten występuje również u małych dzieci. Jak pozbyć się chrapania domowymi sposobami? Czy istnieje skuteczny lek na chrapanie? Co zrobić aby w końcu przestać chrapać?! Poznaj nasz ranking leków na chrapanie dla mężczyzn i kobiet!
Dla większości osób chrapanie jest problemem wyłącznie „kosmetycznym” – pytając przypadkową osobę o to czym dla niej jest chrapanie dowiemy się, że osoba chrapiąca zakłóca spokój domownikom i przeszkadza im we śnie. Problem jest jednak bardziej złożony.
Chrapanie może być przyczyną wielu chorób i wcale nie jest to prima-aprilisowy żart. Oczywiście samo chrapanie nie jest chorobą, a jedynie objawem złego przepływu powietrza, może jednak ono prowadzić do wielu dolegliwości.
Spis treści:
Czy chrapanie jest groźne?
Tak, chrapanie jest sporym problemem ponieważ większość osób go bagatelizuje. Osoby regularnie chrapiące cierpią 3 razy częściej na zawał mięśnia sercowego, są również narażone na udar mózgu, wielu chrapaczy uskarża się na częste bóle głowy i uczucie zmęczenia po przebudzeniu.
Dlaczego tak niewielki problem powoduje tak poważne skutki? Głównym winowajcą takiego stanu rzeczy jest bezdech senny, na który cierpią osoby chrapiące. Gdy do niego dochodzi spada saturacja, mniej powietrza dociera do naszego mózgu, cierpi na tym mięsień sercowy, mózg i cały organizm. To właśnie niedotlenienie jest przyczyną porannych bólów głowy i uczucia zmęczenia.
Oczywiście chrapanie nie zabija od razu, jest to proces, który bardzo często trwa całymi latami i powoli wyniszcza nasz organizm. O skali tego problemu bardzo często możemy przekonać się dopiero w starszym wieku, wtedy ciężko już z tym coś zrobić wykorzystując naturalne metody leczenia. Czasami ziołowe leki na chrapanie są w stanie mocno pomóc, warto więc zastanowić się nad ich stosowaniem.
Jakie są przyczyny chrapania?
Jest kilka powodów chrapania, znaczna część z nich stanowią przyczyny łatwe do wyeliminowania. Niestety w niektórych przypadkach niewiele możemy zrobić bez specjalistycznej konsultacji. Skrzywiona przegroda nosowa, przerost migdałków czy zła budowa gardła to poważniejszy problem, żadne domowe sposoby na chrapanie tutaj nie pomogą.
Istnieje jednak wiele przyczyn, których eliminacja może przynieść ogromną ulgę osobie chrapiącej i jej otoczeniu. Do takich przyczyn chrapania zaliczamy:
- Otyłość – nadmiar tłuszczu w okolicach szyi sprawia, że nasze gardło jest uciskane, powietrze, które wdychamy ma ograniczoną możliwość przepływu a powstałe w ten sposób wibracje objawiają się głośnym i mało przyjemnym chrapaniem
- Niedrożność nosa – podrażniona śluzówka, katar, problem z zatokami, to wszystko może sprawić, że będziemy chrapać. Bardzo częstą przyczyną chrapania jest nieleczona alergia, która utrudnia oddychanie. Szczególnym problemem jest uczulenie na roztocza, których cała masa występuje na naszych poduszkach. Alergia ta nasila się właśnie nocą i sprzyja chrapaniu
- Niewłaściwy styl życia – niska aktywność fizyczna, ciągły stres, praca w biurze, te czynniki mają niebagatelny wpływ na odgłosy dochodzące z naszej sypialni
- Spożywanie alkoholu przed snem – zwiotcza mięśnie gardzieli i języka oraz zakłóca pracę ośrodka oddechowego w mózgu
- Stosowanie leków nasennych i uspokajających – mają podobne działanie jak alkohol
Leki na chrapanie – ranking najlepszych preparatów w 2020
Rynek zasypuje nas środkami, które mają zapobiegać chrapaniu zarówno u kobiet jak i mężczyzn. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy ranking najlepszych i najskuteczniejszych leków na chrapanie. Zapoznaj się z nimi i wybierz najlepszy dla siebie sposób na zatrzymanie tego przykrego procesu!
#1 Snoran Plus – szybka poprawa, trwały efekt
SnoranPlus to tabletki na chrapanie, które pojawiły się w sklepach stosunkowo niedawno. Preparat posiada naturalny skład, który zapewnia dobre efekty i szybko niweluje problem chrapania.
Snoran usprawnia oddychanie i zapewnia głęboki, odprężający sen każdej nocy. Według wielu jest najlepszą z bezinwazyjnych metod leczenia chrapania.
Tabletki te działają bardzo dobrze zarówno na kobiety jak i mężczyzn Pierwsze efekty stosowania Snoranu widać niemal natychmiast. Dwie kapsułki dziennie są w stanie zrobić ogromną różnicę. Cena nie jest najniższa ale są to zdecydowanie najlepsze tabletki na chrapanie dostępne na rynku.
Preparat gwarantuje:
szybkie i trwałe efekty
łatwa aplikacja i proste dawkowanie
utrzymanie efektów po zakończeniu kuracji
pełne bezpieczeństwo
gwarancja zwrotu pieniędzy w przypadku braku efektów!
#1 Desnoran – spray na chrapanie
Jeden z bardziej popularnych środków na chrapanie w naszym kraju w formie łatwego do aplikacji sprayu. Nawilża i zmiękcza błonę śluzową poprawiając napięcie tkanek, z których zbudowane jest gardło.
Działa dość szybko a efekty utrzymują się około 6 do 8 godzin od zastosowania Jedna buteleczka zawiera 30ml płynu. Desnoran trzeba stosować tuż przed snem aplikując do każdego otworu nosowego 4 do 6 dawek – sprawia to, że środek ten jest mało wydajny.
Preparat gwarantuje:
niska cena jednostkowa opakowania(około 20zł)
szybkie efekty(u niektórych trzeba na nie poczekać około 14 dni)
efekty utrzymują się 6-8 godzin
łatwa aplikacja
#1 Snoreeze – pray do gardła
Droższa i mniejsza wersja Desnoranu, która ma również sporo zwolenników. Likwiduje wibracje tkanek miękkich odpowiedzialnych za chrapanie, zawiera olejek mięty pieprzowej, witaminę E i hialuronian Sodu. Nawilża, zwiększa napięcie tkanek i poprawia przepływ powietrza w trakcie snu.
Działa dość szybko a efekty utrzymują się około 6 do 8 godzin od zastosowania W porównaniu do Desnoranu zawiera prawie 7ml preparatu mniej, aby uzyskać dobre efekty należy stosować go przed zaśnięciem. Cena jednego opakowania wynosi około 35-40zł.
Preparat gwarantuje:
dobre efekty w krótkim czasie
przyzwoity stosunek cena/jakość
efekt powinien utrzymywać się całą noc
łatwa aplikacja
Domowe sposoby na chrapanie – jak się go pozbyć?
Wiele przypadków chrapania możemy wyleczyć domowymi sposobami, oczywiście jeśli problemem są wady anatomiczne takie sposoby mogą nie wystarczyć jednak w pozostałych przypadkach ulga powinna być spora. Co zrobić aby nie chrapać?
- Zadbaj o kondycję – ćwiczenia fizyczne, ruch na świeżym powietrzu i zdrowsza dieta mogą sprawić, że pozbędziesz się zbędnych kilogramów, szczuplejsza szyja przestanie uciskać na drogi oddechowe i problem zniknie.
- Odstaw wszelkie używki – zwiotczenie mięśni oraz zalegająca w tchawicy palacza ślina zdecydowanie nasila proces chrapania
- Nie śpij na plecach – osoby, które zasypiają w pozycji na wznak chrapią częściej, wynika to z faktu, że gardło jest wtedy mocniej rozluźnione i łatwiej wpada w wibracje
- Wiele osób chwali kurację oliwą z oliwek, która przyjmowana przed zaśnięciem ma za zadanie rozluźnić drogi oddechowe.
Wbrew pozorom takie naturalne sposoby na chrapanie są w stanie pomóc wielu osobom – oczywiście nie zawsze wyeliminują problem całkowicie, są jednak w stanie mocno go zredukować! Problem pojawia się w momencie gdy bezdech senny jest nasilony; w takim przypadku domowe sposoby mogą nie wystarczyć.
Nie zastanawiaj się więc jak nie chrapać a zacznij od zmiany swoich nawyków żywieniowych i zmień choć trochę podejście do aktywności fizycznej. Jeśli do tego zrezygnujesz z alkoholu na noc efekty mogą przyjść szybciej niż myślisz.
Preparaty na chrapanie – bez recepty
W aptekach znaleźć można sporo leków, które mają ułatwić nam oddychanie. Zależnie od przyczyny można stosować preparaty udrożniające nos(w alergiach sprawdzają się leku przeciwhistaminowe np. Rupafin i krople takie jak Avamys czy Metmin) lub szerzej działające suplementy, które mają zadbać o śluzówkę, poprawić jakość snu i sprawić, że przestaniemy chrapać. Jaka jest ich skuteczność?
W wielu wypadkach okazują się bardzo dobrą alternatywą dla leczenia operacyjnego. Laserowe zabiegi czy plastyka gardła to kosztowne operacje natomiast leki takie jak Desnoran, Nosnore czy Snoreeze to preparaty oparte o naturalne składniki, które są bezpieczne i często skuteczne. Na szczególną uwagę naszym zdaniem zasługują naturalne tabletki na chrapanie Snoran Plus – jest to niezwykle skuteczny preparat na chrapanie, którego działanie odczujemy już po pierwszym zastosowaniu. Ma dobrą opinię i jest bezpieczny. Polecany zarówno dla kobiet jaki i mężczyzn.
Takie tabletki na chrapanie są w stanie skutecznie niwelować problem i skutecznie eliminować bezdech senny, którego tak bardzo się boimy. Naturalny skład sprawia, że jest to produkt bezpieczny a jednocześnie skuteczny, efekty widoczne są bardzo szybko a cena nie należy do najwyższych. Jeśli szukasz dobrych tabletek na chrapanie to zapoznaj się z recenzję jednego z najlepszych środków na rynku().
Wkładka stomatologiczna na chrapanie – czy warto kupić?
Od dłuższego czasu na rynku można znaleźć dość nietypowe sposoby na walkę z chrapaniem. Do takich nowości należy wkładka stomatologiczna na chrapanie, która w teorii powinna dość szybko poradzić sobie z problemem i spowodować powolny zanik odruchu chrapania.
Aparat taki wykonany jest według wskazań lekarza dentysty bądź ortodonty. Na rynku dostać można jednak wkładki, które możemy przygotować sami. Działanie takich wkładek polega na przesunięciu żuchwy do przodu, które powinno udrożnić drogi oddechowe w okolicy nasady języka.
Aparaty takie możemy „kształtować” w domu z wykorzystaniem gorącej wody. Niestety nie można stosować go u osób poniżej 18 roku życia oraz przy problemach stomatologicznych.
Wkładki stomatologiczne mogą pomóc w walce z chrapaniem, nie są jednak tak samo skuteczne dla każdego przypadku. Aby potwierdzić lub zaprzeczyć ich przydatność w konkrentym przypadku należy zastosować metodę prób i błędów.
Zabiegowe leczenie chrapania
Gdy domowe sposoby na chrapanie zawodzą można spróbować metod alternatywnych.
- Laserowe leczenie chrapania – zabieg wykonuje się bez konieczności znieczulenia, nie wymaga on również długotrwałej rekonwalescencji. Zabieg laserowy na chrapanie twa bardzo krótko a pacjent zaraz po jego zakończeniu może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Zabieg laserowy ma za zadanie nadania sprężystości i sztywności a brak wiotkości to brak chrapania podczas snu. Metoda ta gwarantuje wysoką skuteczność i nie jest obciążona dużym ryzykiem. Cena takiego zabiegu wynosi około 600 zł. W zależności od kliniki może się jednak sporo różnić.
- Polipektomia – zabieg mający na celu usunięcie polipów znajdujących się w obrębie jamy nosowej. Istnienie polipów zwęża drożność dróg oddechowych i może być jedną z głównych przyczyn chrapania. Zabieg wykonywany jest w znieczuleni ogólnym.
- Operacja przegrody nosowej – krzywa przegroda jest jedną z częstszych przyczyn chrapania, może również powodować uczucie ciągle zatkanego noka. Rekonstrukcja przegrody jest stosunkowo prostym zabiegiem. Pacjent przebywa w szpitalu krótko i przeważnie szybko wraca do zdrowia.
- Plastyka podniebienia miękkiego i języczka – zabieg dość często wykonywany w warunkach ambulatoryjnych. Ma na celu zmniejszenie języczka i usztywnienie podniebienia. Dzięki temu przestrzeń w gardle zostaje powiększona a to ułatwia oddychanie podczas snu i zapobiega chrapaniu.
Plastry na chrapanie – proste ale czy skuteczne?
Plastry na chrapanie mają proste zadanie – poszerzenie przewodów nosowych i ułatwienie oddychania w nocy. Plaster przyklejamy na zewnętrzną stronę nosa a jego zadaniem jest likwidowanie przekrwienia śluzówki nosa oraz poprawa przepływu powietrza. Jeśli przyczyna twojego chrapania leży gdzie indziej efekty nie będą zadowalające.
Plastry są bardzo proste w użyciu, mają jednak jedną, zasadniczą wadę – sporo osób stosując je skarży się na dyskomfort, który utrudnia zaśnięcie. Oczywiście nie każdy użytkownik plastrów ma z tym problem, wszystko zależy od indywidualnych predyspozycji
Plastry dostępne są przeważnie w opakowaniach po 10 sztuk. Jest to wyrób jednorazowego użycia. Cena w zależności od producenta waha się między 10 a 50zł.
Opaska przeciw chrapaniu – czy faktycznie działa?
Opaski cieszą się niesłabnącą popularnością od kilku już lat. Ich mechanizm działania jest bardzo prosty – mają utrzymać żuchwę oraz język w pozycji, która gwarantuje właściwy przepływ powietrza. Tylko tyle i… aż tyle!
Zwiotczałe w trakcie sny mięśnie gardła, języka i podniebienia sprawiają, że pojawia się chrapanie. Opaska ma temu przeciwdziałać w bardzo prosty, można powiedzieć podstawowy sposób. Stosując taką opaskę nie jesteśmy w stanie bezwładnie otwierać ust podczas snu – ten prosty zabieg ma ograniczyć chrapanie.
Niestety skuteczność takich opasek nie zawsze jest wysoka. U wielu osób opaski na chrapanie nie działają wcale lub działają bardzo słabo. Opaski takie są proste w stosowaniu, większość posiada regulowane zapięcie, które umożliwia dopasowanie opaski do kształtu twarzy.
Problemem podobnie jak w przypadku plastrów może być samo noszenie opaski. Osoby wrażliwe na dyskomfort mogą mieć poważny problem by w takiej opasce zasnąć.
Czy warto rozprawić się z chrapaniem?
Pamiętaj, że chrapanie nie jest wyłącznie problemem kosmetycznym, może prowadzić do bardzo poważnych chorób takich jak udar mózgu czy zawał. W ostatnim czasie udowodniono, że dzieci, które codziennie chrapią rozwijają się wolniej od rówieśników! Warto zaznaczyć, że to nie jest tak, iż sporadyczne chrapanie zabije nas od razu jednak notoryczne chrapanie często prowadzi do bezdechu sennego a stąd do katastrofy jest już zdecydowanie bliżej, nie lekceważmy tego i starajmy się chrapaniu zaradzić.
Istnieje wiele metod – do wyboru mamy domowe sposoby, leczenie farmakologiczne czy wreszcie zabiegi mające na celu całkowite wyeliminowanie chrapania. Bez wątpienia w tym gąszczu możliwości znajdziesz skuteczną metodę i nie będzie więcej pytał jak pozbyć się chrapania!
Jeśli domowe metody leczenia chrapanie nie przynoszą skutku a leki bez recepty, plastry na nos czy wkładki stomatologiczne nie przynoszą ulgi warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty. Pomóc mogą lekarze następujących specjalności:
-
- otolaryngolog
- pulmonolog
- laryngolog
Pamiętaj, że leczenia chrapania nie warto zostawiać na później, warto rozwiązać ten problem w momencie, gdy nie jest jeszcze mocno nasilony i nie powoduje niebezpiecznych bezdechów sennych. Nie czekaj więc ani chwili dłużej, wybierz odpowiednią metodę leczenia i podaruj sobie i swojej rodzinie odrobinę spokoju.
Co zrobić aby nie chrapać? Zacznij to leczyć!
Z tym chrapaniem to nie taka prosta sprawa, ja chrapałem od lat i nic mi nie pomagało. Pomogła dopiero wizyta u laryngologa i niestety… operacja przegrody nosowej. Coś tam było nie tak i lekarz powiedział, że żaden preparat bez recepty czy to z receptą nie mógł mi pomóc dlatego jak macie problem z chrapaniem i domowe sposoby nie pomagaja to proponuje wizytę u laryngologa.
Ja też szukam skutecznego sposobu na chrapacza-męża, który w nocy potrafi obudzić mnie, dzieci i jeszcze sąsiadów. Tak się nie da żyć, nie wiem sama co z tym fantem zrobić.
Z tym chrapaniem to jest spory problem a najgorzej jak facet ma krzywą przegrodę i żadne desnorany i inne wynalazki nie przynoszą ulgi. Mój powiedział, że nie zamierza tego operować bo „może z tym żyć” a ja… musiałam wyprowadzić się z sypialni i najchętniej zamieszkałabym dwa pietrwa wyżej bo przez ściane i tak wszystko słychać.
Jak ktoś zna jakiś skuteczny środek na chrapanie dla takich opornych typów jak mój facet to czekam na rady:)
Metmin w aerozolu.Pomogło od pierwszego użycia,przynajmniej tak twierdzi zadowolona żona..
Nie ma chyba nic gorszego niż chrapanie.. Jak tylko ktoś chrapie obok mnie to nie mogę zasnąć, zawsze budzę osobę chrapiącą. Z tym to chyba trzeba do lekarza
czasem i lekarz nie pomoże, na rynku jest sporo preparatów, które problem rozwiązują, działają co prawda tylko objawowo ale lepsze to niż nic, ja sobie chwalę:)
Ja bym w końcu chciał przestać chrapać ale dotychczasowe leczenie nie przynosi jakiejkolwiek poprawy. Laryngolog mówi, że od strony medycznej jest okej a ja chrapie jak….
Pozostają suplementy ale które są najlepsze? Które warto wybrać by poczuć w miaręszybko różnicę?
Ja bardzo długo szukałem sposobu na chrapanie. Fakt, jestem bardzo otyły i to jest za każdym razem podnoszone, jako główna przyczyna dolegliwości. W końcu trafiłem do pulmonologa, który przy okazji badania mojego chrapania stwierdził następną bardzo groźną przypadłość dla mojego życia, czyli bezdech senny. Ów bezdech jest bardzo silnie związany z chrapaniem więc Panowie, radzę poszukać poradni pulmonologicznej, bo laryngolodzy tego nie umieją zdiagnozować. Radą dla mnie okazała się proteza oddechowa. Paskudne urządzenie, które trzeba stosować podczas spania, ale przynajmniej do czasu aż zrzucę wagę chyba ratuje mi życie i pozwala się wyspać tak mnie jak i moim najbliższym, zwłaszcza żonie.
Mi niestety nic nie pomagało z aptekowych leków, a żona coraz bardziej naciskała.. Nie wiedziałem wcześniej, ze chrapanie może być powodem do tylu kłótni.. Na początku olewałem, ale kurde, ile można.
Wygooglowałem i jechałem specjalnie z Berlina na konsultacje i zabieg. Jak ktoś szuka specjalisty to polecam dr Żmudzińskiego w Szczecinie. Ja mam spokój w końcu i babeczka moja szczęśliwsza.
Jeden z lepszych rankingów leków na chrapanie jaki widziałem – dzięki!
Z polecanych środków na chrapanie zdecydowanie nie polecam plastrów bo u mnie wcale się one nie sprawdziły. Spanie w tym jest mało komfortowe, bardzo często się odklejają i znajdujemy je gdzieś na poduszce a same efekty również pozostawiają wiele do życzenia. Moim zdaniem szkoda piniędzy na takie rozwiązania!
Ja już wiele preparatów kupowałam kupowałam mężowi. Plastry sprawdziły się najmniej. Szczerze mówiąc nie zauważyłam żadnych efektów. Suplementy w tabletkach są dużo lepsze. A ktoś myślał o operacji zmniejszenia chrząstki przegrody nosowej?