Zdrada małżeńska – czy warto? Dlaczego zdradzamy?

Z samej definicji zdrady wynika, że nie jest to coś dobrego, a takie słowo jak zdrajca jest jednoznacznie oceniane negatywnie w większości kultur i norm społecznych. Mimo to jednak zdrady się zdarzają, żeby nie powiedzieć, że są one powszechne. Skąd się to bierze, jakie mogą być konsekwencje oraz czy warto – spróbujemy podsumować te tematy w poniższym tekście.

Zdrada zdradzie nierówna

Co prawda ciężko jest tutaj stosować wartościowanie i usprawiedliwianie, jednak bez wątpienia zdrada małżeńska oceniana jest bardziej negatywnie niż ta, która pojawia się w związku nieformalnym. Nie jest to do końca sprawiedliwe podejście, wiele par bowiem z różnych powodów nie chce formalizować swojego związku urzędowym papierem albo wizytą przed obliczem księdza, a pomimo tego, traktują swój związek równie poważnie jak ci, którzy sformalizowali go.

Niewątpliwie natomiast konsekwencje zdrady małżeńskiej mogą być bardziej spektakularne – rozwód, związany z tym czasem podział majątku, kwestia dzieci – to wszystko sprawia, że pojedyncza zdrada może całkowicie wywrócić nasze życie do góry nogami. Nie chcemy tutaj moralizować, natomiast zwracamy uwagę na tę różnicę, gdyż skutki podjęcia decyzji o zdradzie mogą być bardzo różne.
zdrada w małżeństwie to nie koniec świata

Kto i dlaczego zdradza? Szczypta statystyk

Wszyscy. Nie chodzi tu oczywiście o ogół populacji, natomiast trudno jest znaleźć taką grupę społeczną, która byłaby wolna od zdrady. Badania opublikowane przez CBOS dają nam informację, że jakieś doświadczenia w temacie niewierności ma ponad 42% Polaków. Ponad połowa (52%) mężczyzn przyznała się do romansu lub zdrady, podobnie odpowiedziało ponad 30% kobiet. Musimy oczywiście wziąć pod uwagę, że dane te mogą trochę odbiegać od rzeczywistości ze względu na intymny charakter pytań.

Część osób bowiem na wszelki wypadek nie przyzna się do zdrady – nawet przed anonimowym ankieterem, część natomiast będzie realizowała swoje fantazje o zdradzie w formie chwalenia się ankieterowi, że taka już nastąpiła. Sama dysproporcja deklaracji zdrady pomiędzy kobietami a mężczyznami może dać dużo do zrozumienia, jeśli chodzi o wiarygodność danych. Nawet jednak jeśli te dane podzielimy przez 2, to otrzymamy kilka-kilkanaście milionów zdradzających Polaków.

Dlaczego właściwie zdradzamy?

Z bardzo wielu powodów. Czasem jest to impuls spowodowany poznaniem kogoś nowego, czasem świadome działanie zaplanowane dużo wcześniej. Na ogół powodem jest jednak znużenie obecnym związkiem i próba odnalezienia osoby, która lepiej będzie do nas pasowała niż obecny partner. Jeśli więc zaczynamy się nudzić w obecnym związku, to dla wielu z nas będzie to pierwszy krok do szukania romansu – jednorazowego lub długofalowego.

Tak naprawdę więc początkiem inicjującym zdradę jest często brak zrozumienia pomiędzy partnerami – czasem boimy się po prostu porozmawiać z drugą osobą, powiedzieć co przestało nam się podobać w związku i spróbować go naprawić. Wydaje się, że prościej jest przecież po prostu znaleźć kogoś innego.

Podejście naukowe

W jednym z badań wykonanych przez psychologów z Zur Institute zidentyfikowano 11 przyczyn niewierności – przyjrzyjmy się kilku z nich, aby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące w jakimś stopniu kwestią zdrady.
1. Problemy intymne(problemy z erekcjączy przedwczesny wytrysk) – to w powszechnym rozumieniu jeden z najpopularniejszych powodów zdrady. Gdy jeden z partnerów oczekuje znacznie więcej seksu niż drugi jest w stanie mu dać – czasem poszukuje brakującego seksu “na wolnym rynku”. Wbrew pozorom nie jest to najgorsza możliwa sytuacja – jeśli chodzi tylko o seks, to zdrada może być odbierana znacznie mniej intensywnie niż w przypadku dołączenia elementu uczucia do osoby trzeciej. Łatwiej też zakończyć taki etap w życiu, podobnie też czasem łatwiej jest naszemu partnerowi zaoferować więcej seksu, przez co powody do zdrady znikną.

2. Zdrada w odwecie – jeśli sami zostaliśmy zdradzeni – często reakcją jest próba “odwdzięczenia się” partnerowi i zdrada jego. Jest to bardzo niefortunna okoliczność – tym bardziej, jeżeli zdrada w odwecie jest niejako wbrew sobie – taki związek może być później nie do odbudowania.

3. Efekt flirtu w internecie – mnogość portali, na których możemy spotykać innych ludzi, wręcz zachęca do intensyfikacji takich kontaktów. Jeśli rozmowa toczy się bardzo przyjemnie, to czasem zastanawiamy się, czy następne kroki znajomości nie byłyby równie przyjemne. Stąd już niedaleko do osobistego spotkania, które może się zakończyć w łóżku.

zdradzamy coraz częściej

Czy i jak zdradzać?

Mimo iż z wcześniejszej część tego tekstu można by wyciągnąć wniosek, że zdecydowanie nie warto zdradzać – prawda nie jest tak jednoznaczna. Czasem bowiem jednorazowy skok w bok pozwala rozładować frustrację, poczuć się ponownie prawdziwym mężczyzną/kobietą i paradoksalnie znacznie lepiej czuć się w swoim własnym związku. Jeśli taka sytuacja występuje również u nas – możemy rozważyć zdradę, zawsze jednak bądźmy świadomi konsekwencji sytuacji, w której zdrada się wyda.

Na wszelki wypadek więc nie afiszujmy się z naszymi planami ani ich realizacją, bez względu na to jak bardzo chcielibyśmy pochwalić się światu, że udało nam się zyskać nowego partnera. Jeśli planujesz jednorazowy „skok w bok” ale mimo wszystko zależy ci na swoim związku to musisz wiedzieć, że przyznanie się do zdrady nie przyniesie żadnych korzyści a ewentualne wyrzuty sumienia musisz zaakceptować przed wskoczeniem komuś do łóżka!

Czy zdrada to koniec dotychczasowego związku?

Niekoniecznie. Czasem nawet jest to sposób na jego ratowanie – a jeśli zrezygnujemy z dotychczasowego związku przed zdradą – to przecież trudno będzie powiedzieć w takiej sytuacji, że doszło do zdrady. Za każdym razem jednak zdrada ma wpływ na związek – czasem jest on destruktywny.

Bez wątpienia zanim zdradzisz powinieneś zastanowić się co dalej. Co z dziećmi? Co z twoim związkiem? Ode mnie nie dostaniesz jednoznacznej odpowiedzi na pytanie czy warto zdradzić. Odpowiedź znasz tylko ty…!

Wahasz się? Nie rób tego!

Sam nie wiesz czy chciałbyś zdradzić swoją partnerkę? Z jednej strony coś Cię ciągnie do skoku w bok, z drugiej ta sama siła blokuje ten zamiar? Może warto się zastanowić nad sensem takiego działania. W każdym związku zdarzają się większe lub mniejsze kryzysy ale nie jest to wystarczającym powodem do zdrady.

Nie układa wam się w łóżku? Może zacznijcie od rozmowy – wyznanie swojej partnerce tego co czujemy, powiedzenie o naszych potrzebach – to wszystko może tylko pomóc. Czasami w przypadku takich problemów warto zwrócić się po pomoc do psychologa. Terapia małżeńska potrafi czasem zdziałać cuda! Pamiętaj, że wiele osób, które nie przemyślały decyzji po fakcie twierdzą, że nic nie boli tak jak zdrada i to nie tylko osobę zdradzoną!

Jeśli okaże się, że nie da się już nic uratować to zawsze będzie czas na zdradę. Nie warto tego robić po jednej kłótni! Przemyśl tą decyzję bo może okazać się, że trudno będzie ci z nią później żyć a przyznanie się do zdrady bardzo często kończy się rozpadem związku.
zdrada emocjonalna to spory problem dla związku

Zdrada emocjonalna – niebezpieczeństwo czy banał?

Problem zdrady emocjonalnej pojawia się w momencie, gdy któreś z partnerów okazuje zbyt duże zainteresowanie kolegą, koleżanką – taki rodzaj zdrady bardzo często pojawia się w związkach, w których partnerka lub partner są w bliskiej przyjaźni z osobą płci przeciwnej i ta przyjaźń wymyka się spod kontroli. Nie dochodzi jeszcze co prawda do zdrady fizycznej ale tak naprawdę jest to tylko kwestia czasu.

Taki rodzaj zdrady szczególnie mocno dotyka kobiety, dla których jest to realne zagrożenie dla związku. Trudno się temu dziwić, zdrady emocjonalne bardzo często niosą za sobą zdradę fizyczną. Czasami potrzeba do tego czasu, czasami sprzyjających warunków. Alkohol, dobra impreza i… nieszczęście gotowe. Czy należy bać się zdrad emocjonalnych – oczywiście, że tak! Są one niewątpliwie sporym zagrożeniem dla związku.

Może Ci się również spodoba

5 komentarzy

 1. adek pisze:

  Chyba każdy musi sam zdecydować co dla niego lepsze. Nie ma tu złotego środka, sam nikomu bym nie poradził co ma zrobić…

 2. iron pisze:

  Ja myślę, że nie warto zdradzać. Jak źle komuś w związku to lepiej go zakończyć. Po co się tak męczyć i okłamywać drugą osobę. Jak dla mnie bez sensu!

 3. Nikola pisze:

  Chyba wszystko zależy od osób – o ile obie osoby zgadzają się na jakiś układ, to chyba jest w porządku

 4. marbc pisze:

  zdrada to zdrada

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *