Środki przeczyszczające na odchudzanie – czy warto ryzykować?

Każda osoba, która chce schudnąć zastanawia się czy istnieje cudowny sposób, by pozbyć się nadwagi. Wielu z nas sięga po kontrowersyjne metody, jakimi bez wątpienia są środki przeczyszczające. Czy ich stosowanie spowoduje, że zaczniemy chudnąć? Jaki mają wpływ na nasze zdrowie? Jak je stosować, by pozbyć się nadwagi? Dowiesz się tego wszystkiego z dzisiejszego wpisu!

Czym są środki przeczyszczające?

Preparaty przeczyszczające są bardzo popularnie nie ze względu na swoje właściwości odchudzające, a dlatego, że spora część społeczeństwa ma problem z zaparciami. Tabletki przeczyszczające wydają się najprostszym sposobem, by pozbyć się dolegliwości. Niestety nie zawsze są dla nas bezpieczne. Stosowanie ich w trakcie odchudzania wydaje się złym pomysłem.

środki przeczyszczające nie wspiarają odchudzania
Preparaty przeczyszczające to dla wielu osób szybki sposób na odchudzanie.

Środki przeczyszczające możemy podzielić na:

 • zmiękczające masy kałowe – ułatwiają wypróżnienie a w swoim składzie zawierają parafinę ciekła i dokuzan sodowy,
 • hydrofilne- wpływają na zwiększenie objętości stolca – łuski nasion babki jajowate,
 • osmotyczne – zatrzymują większą ilość wody w jelitach – makrogole, lactuloza, roztwory fosforanów,
 • pobudzające działanie mięśni gładkich i nabłonka.

Czy któraś z powyższych grup nadaje się jako wsparcie odchudzania? Raczej nie ale o tym przeczytasz w dalszej części.

Tabletki przeczyszczające o odchudzanie – czy to może się udać?

Wszelkie preparaty przeczyszczające powodują szybkie pozbywanie się wody. Proces ten nazywany jest odwodnieniem i sprawia, że nasza waga faktycznie zaczyna pokazywać coraz mniej. Należy jednak brać pod uwagę fakt, że nasze ciało w 60-70%  zbudowane jest z wody. Znaczy to tylko tyle, że osoba ważąca 70kg to około 45 litrów wody! Jeśli pozbędziemy się jej za dużo z naszego organizmu, stanie się to dla nas bardzo niebezpieczne.

Polecamy: Najlepsze tabletki na odchudzanie, sprawdź aktualny ranking!

Odwodnienie jest stanem chorobowym, który powstaje na skutek pozbywania się zbyt dużej ilości wody i elektrolitów. To niebezpieczny stan, który niesie za sobą poważne konsekwencje. Do podstawowych objawów odwodnienie zaliczamy:

 • wzmożone pragnienie,
 • senność,
 • brak apetytu,
 • bóle i zawroty głowy,
 • oddawanie moczu w kolorze ciemnożółtym,
 • suchość w jamie ustnej,
 • przyspieszenie akcji serca,
 • efekt skóry plastelinowata(bark elastyczności).

Przyjmowanie środków na przeczyszczenie może spowodować odwodnienie, to z kolei prowadzić może do spadku ciśnienia krwi a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci.

Na wielu forach opisywane są dobroczynne właściwości lewatywy, która ma również pomagać w odchudzaniu. Jej nadużywanie również może prowadzić do wyżej opisanych skutków ubocznych.

Jak bezpiecznie chudnąć bez środków przeczyszczających?

Odchudzanie to proces, który powinniśmy zacząć od właściwego odżywiania. Wykluczenie niezdrowych posiłków, ograniczenie słodyczy czy słodkich napojów to rzeczy, które mogą zdecydowanie poprawić efekty.

Warto wiedzieć: Mało jem ale nie chudnę – dlaczego tak się dzieje?

Na rynku znaleźć można sporo preparatów wspomagających odchudzanie, które szybko redukują tkankę tłuszczową, redukują apetyt i przyspieszają metabolizm. Do najpopularniejszych preparatów wspomagających odchudzanie zaliczamy:

Na szczególną uwagę zasługują dwa pierwsze. Zawierają same naturalne składniki ale ich działanie jest dość szybkie. Pamiętaj, że długotrwałe przyjmowanie środków przeczyszczających wyniszcza organizm i może powodować liczne problemy zdrowotne. Nie warto rujnować swojego zdrowia mając do dyspozycji ciekawe propozycje wśród preparatów na odchudzanie.

Podsumowanie – czy warto stosować środki przeczyszczające na odchudzanie?

Odpowiedź może być tylko jedna – NIE! Wszelkie preparaty przeczyszczające stworzone zostały z myślą o osobach cierpiących na zaparcia. Nawet, gdy mamy z nimi do czynienia ich nadużywanie może prowadzić do poważnych konsekwencji. Należy jest stosować z rozwagą, najlepiej pod kontrolą lekarza.

Środki przeczyszczające nie wpływają na poziom tkanki tłuszczowej – są w stanie przyspieszyć wydalanie wody z organizmu. W żaden sposób nie pomogą nam schudnąć z brzucha, ud czy pośladków.

Zrównoważona dieta, ruch i regeneracja – to wszystko wzbogacone odpowiednimi suplementami na odchudzanie sprawi, że nasza waga zacznie „lecieć’ w dół!

Może Ci się również spodoba

1 Odpowiedź

 1. aga pisze:

  Trzeba być mocno ograniczonym, by szukać rozwiązanie problemu z otyłością poprzez stosowanie tabletek przeczyszczających. No ale mnie już nic na tym świecie nie zdziwi:P

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *